Tradycyjna mozaika parkietowa to drobne elementy drewniane klejone najczęściej do cienkiej siatki wg z góry określonego wzoru. Niewielka grubość mozaiki ( 8-10 mm ) powoduje możliwość układania jej na równo np. z istniejącą terakotą bez konieczności różnicowania wysokości podłoża. Niewątpliwą zaletą jest stosunkowo niska cena w porównaniu do tradycyjnego parkietu. Wbrew obiegowym opiniom jej trwałość jest niewiele mniejsza niż parkietu.

Elementy mozaiki nie posiadają pióra i wpustu jak parkiet, w związku z czym można powiedzieć, że mozaika i parkiet posiadają podobne tzw. grubości robocze, które decydują o ilościach ewentualnych renowacji. Lamparkiet to elementy posadzki drewnianej, które posiadają cechy tradycyjnej mozaiki (nie posiadają pióra i wpustu, a ich całkowita grubość to najczęściej 10 mm ) jak również parkietu ( pojedyncze elementy są większe i  mają wymiary  np.250 x 50 mm lub 300 x 60 mm ).

Zarówno mozaika jak i lamparkiet przy prawidłowym ułożeniu i w odpowiednich warunkach wilgotnościowo-temperaturowych  w niczym nie ustępują swą jakością  tradycyjnej posadzce z parkietu. Mozaikę i lamparkiet  wykonuje się praktycznie z każdego drewna krajowego, jak również z niektórych gatunków drewna egzotycznego.

www.podlogiposadzki.com.pl